با پیشرفت سریع و روز افزون تکنولوژی و با ورود فناوری اطلاعات و علم IT به ابعاد مختلف صنایع، بخش صنعت نفت، گاز و پتروشیمی هم دچار تحولی شگرف شده است که بدون نرم­افزارهای حرفه­ای و کارآمد این پیشرفت میسر نمی­شد. در رشته مهندسی نفت و صنعت نفت و گاز نرم­افزارهای متعددی کاربرد دارند و نرم­افزارهای مهندسی نفت هستند که کار را برای مهندسان این رشته آسان­تر می­کنند.

در عصر حاضر با توجه به افزایش برداشت از منابع نفتی موجود و نیاز به کشف میادین و منابع نفتی جدید، صنعت نفت نیازمند متخصصینی با درکی بالا از میادین و مخازن موجود و همچنین دانش بالای نرم­افزاری جهت مدیریت این مخازن و اکتشاف مخازن جدید می­باشد.

در بخش معرفی نرم­افزارهای مهندسی نفت باید ذکر نمود که  ۴ زمینه اصلی فعالیت شامل اکتشاف، حفاری، مخازن و بهره­برداری وجود دارد، بدین منظور نرم افزارهای پیشرفته بسیاری، متناسب با زمینه فعالیت مهندسین طراحی و تولید شده است تا آنها بتوانند با استفاده از این نرم افزار ها به مدیریت مخازن موجود و نیز کشف مخازن جدید بپردازند.

عمدتاً شرکت‌های تولید‌کنند‌ه‌ی نرم‌افزار در زمینه‌ی نفت‌ و گاز، خود دسته‌بندی‌هایی از تولیداتشان ارایه کرده‌اند که چندان بر دسته‌بندی فعالیت‌های این صنعت منطبق نیست. زیرا ممکن است یک بسته‌ی ‌نرم‌افزاری در چند فعالیت از صنعت نفت‌ و گاز کاربرد داشته باشد یا دقیقاً در دسته‌بندی فعالیت‌های بالادستی یا پایین‌دستی قرار نگیرد.

همانند آنچه در سایر گروه‌های صنعتی دیده می‌شود نرم‌افزارهای نفتی عموماً «شبیه‌سازی» (طراحی، شبیه‌سازی، مدل‌سازی، محاسباتی و …) فعالیت‌های مربوط را بر عهده دارند. از این رو امکانات آن‌ها در چارچوب نرم‌افزارهای شبیه‌سازی قابل بررسی است.

ارائه گواهینامه‌های معتبر و قابل ترجمه

ارائه گواهینامه‌های معتبر و قابل ترجمه

ارائه گواهینامه‌های معتبر و قابل ترجمه

دوره های در حال برگزاری

دوره های برگزار شده

مقالات تخصصی